Rectangle Eyeglasses 138736-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 138736-c
Rectangle Eyeglasses 138736-c, high quality rectangle frames in a delicate full rim design are formed for those who seek minimal but elegant eyewear. These frames feature a minimal look thanks to their sleek front and minimally designed temples in a beautiful black-printed finish, which makes these frames incredibly alluring. Purchase these high-quality glasses at the greatest rates with the assurance of a positive customer experience.
More Information
| SKU | 138736-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 144 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |