Rectangle Eyeglasses 138324-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 138324-c
Rectangle Eyeglasses 138324-c are a great choice for retro-designed eyewear lovers. These frames come with an always alluring half-rim design and rectangle lenses. The half-rim design of these frames with a stylish black, brown, gold-brown, or gray-black finish makes for a classy retro vibe that will add a great aesthetic to your look. These frames are formed by combining quality materials and feature spring hinges for comfortable use. These frames can accommodate a wide range of lenses. Buy these glasses at the best prices with the surety of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 138324-c |
|---|---|
| Frame Width | 148 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | Metal/Polyflex |