Pilot Eyeglasses 151793-c
Out of stock
Description / Pilot Eyeglasses 151793-c
Pilot Eyeglasses 151793-c come with an appealing, unique full rim design that has slim temples with fashionable temple tips, a carefully crafted distinctive double nose bridge, and tempting gray or black-gray finish. These glasses include adjustable nose pads that provide a cozy custom fit. These frames can be used with a variety of lenses. Enjoy a pleasant shopping experience by purchasing these glasses at the best available price and enjoy a nice shopping experience.
More Information
| SKU | 151793-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 48 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Pilot |
| Material | Light Metal |