Rectangle Eyeglasses 182518-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182518-c
Rectangle Eyeglasses 182518-c are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the nicely styled front design and the dainty temples on the sides. The gorgeous finishes of these frames blend beautifully with the gorgeous aesthetics of this full-rim design. These frames are designed from lightweight TR-90 material, which makes them comfortable for all-day wear, and spring hinges are there for a cozy snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182518-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |