Rectangle Eyeglasses 171736
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 171736
Rectangle Eyeglasses 171736 are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a classy, full-rim design. The stylish rectangular lenses on these frames are nicely allured by the classy front design that has enticing stud rivets around the corners and is joined by the dainty flat temples on the sides. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges to assure a cozy, snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 171736 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 31 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |
| Color | Black |