Rectangle Eyeglasses 156552-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 156552-c
Looking for fashionable eyewear that will enhance any look you wear it with? Try out the Rectangle Eyeglasses 156552-c The fashionable front of these frames and the stylized temples, which have a lovely metal hinge design with appealing embellishments etched on them, combine to create an enticing look that is beautifully finished with enticing colors. These frames can accommodate a variety of lenses and are built of lightweight TR-90 material. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 156552-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 146 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |