Perry Ellis PE449-2
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Perry Ellis PE449-2
Perry Ellis PE449-2 are high-quality, elegant looking rectangle frames with a sophisticated full rim design. The rectangle lenses on these frames are beautifully emphasized by the alluring front, which has a nice translucence look and alluring stud rivets around the corners. The captivating brown fade finish completes this look nicely. These frames are made of acetate, which makes them durable and long-lasting, and spring hinges are there to ensure a cozy fit. Buy these glasses at the best prices with the assurance of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 158717 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | Polyflex |
| Color | Brown Fade |