DbyD DYH15-1
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / DbyD DYH15-1
DbyD DYH15-1 are stylish frames that come with a gorgeous pilot shaped full rim design. These frames feature rectangle lenses up front that are nicely highlighted by a stylish double nose bridge up front and seamlessly designed slender temples on the sides. These frames come finished in a beautiful silver color that suits this look well. These metal frames feature spring hinges and adjustable nose pads to ensure a comfortable fit. Buy these glasses at the best price with the surety of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 154300 |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Pilot |
| Material | Light Metal |
| Color | Silver |