Cat Eye Eyeglasses 182890-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 182890-c
Cat Eye Eyeglasses 182890-c are highly alluring and elegant-looking frames with a captivating full-rim design. The stylish cat-eye lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized horn-shaped front design that has a lovely two-tone translucent allure and is joined by the dainty temples on the sides. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182890-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Cat-Eye |
| Material | TR90 |