Cat Eye Eyeglasses 157713-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 157713-c
Cat Eye Eyeglasses 157713-c are stylishly designed cat-eye frames with a dainty full-rim design. The stylish cat-eye lenses on these frames are nicely complemented by the retro design aesthetic. The unique front design has a gap between lenses and rims and is joined by stylized temples, all finished in enticing colors for a more refined look. These frames are formed of lightweight metal, and they feature spring hinges for a cozy fit. Add these glasses to your attire at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 157713-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Cat-Eye |
| Material | Light Metal |