Cat Eye Eyeglasses 157311-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 157311-c
Cat Eye Eyeglasses 157311-c are stylishly designed cat-eye frames that have a dazzling look. This half-rim design showcases stylized cat-eye lenses in a captivating front design that has beautiful glitters on it, and they are joined by sleek temples on the sides. These frames come finished in fascinating colors for a more delicate look. These frames are formed of lightweight metal, and they feature spring hinges for a snug, cozy fit. Buy these glasses at the best price with the certainty of a great customer experience.
More Information
| SKU | 157311-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Cat-Eye |
| Material | Light Metal |